چهارشنبه 22 آبان 98

کرباسچی: چه کسی حق دارد بدنه اجتماعی اصلاحات را انتخاب کند؟

به گزارش واکاوی، تصویب کلیات طرح سامانه رأی سنجی اصلاح طلبان(سرا) در شورای سیاست‌گذاری این جریان با واکنش های متفاوتی روبه رو شد. آذر منصوری از اعضای شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان درباره این سامانه توضیح داد: در «سرا» همه‌ فعالان اصلاح‌طلب کشور با معرفی احزاب و اعضای عضو شورای عالی سیاست‌گذاری در چند لایه به عضویت درمی‌آیند و در یک رای‌سنجی شفاف و دموکراتیک از میان نامزدهای واجد شرایط، فهرست نامزدهای اصلاح‌طلبان را در تهران و مراکز استان‌ها انتخاب می‌کنند. وی درباره نحوه نام نویسی در این سامانه نیز گفت: برای نامزدی در این رای‌سنجی هر نامزد باید یا حمایت پنج درصد اصلاح‌طلبان عضو سامانه در هر حوزه‌ انتخابیه را جلب کند یا مورد حمایت حداقل یک‌سوم اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در آن استان قرار بگیرد. البته علاوه بر این شرایط، امضای منشور اصلاحات، تعهد به رای دادن به طرح‌ها و برنامه‌های اعلامی اصلاح‌طلبان در مجلس، تعهد به کناره‌گیری به نفع نامزدهای فهرست نهایی (در صورتی که خودش جزو آن ها نبود) و ثبت نام در انتخابات و تایید توسط هیئت های اجرایی و نظارت هم برای نامزدی ضروری است.


کرباسچی: شکل گرایی و مناسک گرایی بیراهه است
با این حال اعلام سازوکار این سامانه با واکنش متفاوت چهره های اصلاح طلب روبه رو شد. غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران در توئیتی انتقادی تأکید کرد: واگذاری تهیه فهرست انتخاباتی اصلاح طلبان به بدنه اجتماعی؛ آن چه انتخابات را معنادار می کند و به مردم رغبت رای دادن می بخشد، نتیجه رای دادن است و نه مناسک آن. شکل گرایی و مناسک گرایی سیاسی چه برای حکومت چه برای اصلاحات بیراهه است. به فکر کارآمدی اصلاحات باشیم. وی در ادامه نوشت: بدنه اجتماعی اصلاحات از پایین به بالا شکل می گیرد، نه از بالا به پایین! چه کسی حق دارد بدنه اجتماعی اصلاحات را انتخاب کند؟ آنان باید ما را انتخاب کنند یا ما آنان را؟! کرباسچی افزود: بگویید در مجلس یازدهم چه می کنید تا مردم درباره رای دادن و ندادن به شما تصمیم بگیرند. برای مردم اهمیتی ندارد که چگونه نامزد شده اید، مهم این است که چه می کنید. محمدرضا جلایی پور از دیگر چهره های برجسته اصلاحات در پاسخ به کرباسچی تصریح کرد: آن چه شما شکل‌گرایی و مناسک‌گرایی می‌خوانید نامش «دموکراسی» و «شفافیت» است. اصلاح‌طلبان اگر نهادهای خودشان را شفاف و دموکراتیک نکنند، صداقت و جدیت‌شان در شفاف و دموکراتیک کردن نهادهای حکمرانی هم باور نخواهد شد.


عبدا... ناصری: رای‌گیری‌های اینترنتی با واقعیات انطباق ندارد
 عبدا... ناصری عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات هم ضمن استقبال از سامانه گفت: اعتقاد دارم که رجوع به یک سامانه رای‌سنجی، آن‌هم با توجه به بی سابقه بودن و نبود تجربیات لازم در ایران، می‌تواند با خطای در تحلیل نهایی و حتی نتایج همراه شود اما این اقدام در تاریخ 40 ساله انقلاب اسلامی برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد؛ بنابراین نفس کار را مورد تایید قرار می‌دهم ولی باز هم باید توجه داشت که در بسیاری از مواقع، رای‌گیری‌های اینترنتی با واقعیات انطباق نداشته است. سایت اصلاح طلب انصاف نیوز هم در یادداشتی به قلم جواد سلیمانی و سعید رضوی فقیه با انتقاد از طرح سرا تأکید کرد: «به گمان ما تصمیم اخیر شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان صرف‌نظر از امکان تحقق عملی که بسیار جای تامل و تردید دارد، حتی در صورت تحقق نیز کمکی به حل مسائل و معضلات انتخاباتی این جریان نمی‌کند؛ بلکه مکانیسمی به انبوه مکانیسم‌های سابق می‌افزاید و کلاف تصمیم‌گیری‌های مجموعه اصلاح‌طلبان را پیچیده‌تر از گذشته خواهد کرد.»


برای ارسال نظر ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید.