یک شنبه 25 آبان 1399
مدیر سایت
کمیته علمی متشکل از متخصصین طب و داروسازی شامل متخصصان طب ایرانی و سنتی به همراه جمعی از خبرگان و صاحب نظران در این حوزه در دفتر طب ایرانی تشکیل شده است. این کمیته جمع آوری آموزه‌ها و اطلاعات در منابع اصیل طب ایرانی، با توجه به علائم بیماری کرونا، جمع آوری اطلاعات جهانی درباره استفاده از ظرفیت های طب سنتی ایرانی را از اهداف کلان خود قرارداده است.

برگزاری 8 جلسه ویدئو کنفرانس با متخصصان طب سنتی چین

تاکنون 8 ویدئو کنفرانس در حوزه طب سنتی با کشور چین برای استفاده از نظرات متخصصان این کشور در دفتر طب ایرانی برگزار شده است.

گفتنی است که مقامات چینی ادعا کرده‌اند که بالغ بر 90 درصد بیمارهای رایج در این کشور را در کنار درمان های پزشکی، از درمان های طب سنتی استفاده می کنند.

31 طرح مطالعاتی درباره تاثیر طب سنتی بر کرونا در مرحله نهایی قرار دارد

در روزهای اخیر بیش از 73 کارآزمایی بالینی در آی.آر.سی.تی در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی برگزار شده است. برخی از دانشکده های طب سنتی متولی برگزاری آن هستند. در همین حال 31 طرح ویژه در این زمینه به اتمام رسیده و در مرحله آنالیز دیدگاه‌‌ها قرار دارد.

  همچنین 8 کارآزمایی بالینی در مقابله با شدت بیماری، تنگی نفس تاثیر مثبت داشته است.

 

مجوز سازمان غذا و دارو برای استفاده از 4 داروی گیاهی در درمان کرونا

4 داروی گیاهی برای استفاده در سیر درمان بیماران کرونایی، مجوز سازمان غذا و دارو گرفته است.

 

هشدار کارشناسان درباره عواقب شکل‌گیری دوقطبی طب سنتی و پزشکی مکمل

برخی از کارشناسان نسبت به شکل‌گیری دو قطبی طب سنتی و پزشکی مکمل در کشور هشدار داده و معتقدند که این دوقطبی عوارض جدی بر پیکره پزشکی کشور دارد.

این کارشناسان همچنین گفته‌اند که ترویج بی‌رویه طب سنتی سبب ایجاد مشکل در پاسخ‌گویی به نیاز ایجاد شده در کشور برای استفاده از این روش خواهد شد.

 

هشدار درباره سوءاستفاده از اختلاف‌نظر وزارت بهداشت با طب سنتی

گروهی از کارشناسان با اشاره به اختلاف نظر جدی میان پزشکان در رویکرد به طب سنتی معتقدند که صدای دفتر طب ایرانی در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  اصلا شنیده نمی شود!

این گروه معتقدند که برخی از افراد از روش طب سنتی،‌ سوء استفاده می کنند. بنابراین باید در این باره چاره‌اندیشی کرد.

این کارشناسان خواستار توجه رسانه‌ای به موضوع طب سنتی شده‌ و معتقدند که باید یک مرجع نهایی دراین باره به تبیین موضوع در نزد افکارعمومی بپردازد.

این گروه از کارشناسان گفته‌اند که در بحث بیماری کرونا، طب سنتی موفق تر بوده است. البته طب سنتی نباید اشتباهات پزشکی مکمل را درباره این بیماری تکرار کند. یعنی همان اشتباهاتی که مردم در پزشکی مکمل با آن مواجه شده‌اند. طب سنتی نباید وارد این حوزه شود. یعنی بحث انحصار طلبی و بحث تعارض منافع باید مورد مراقبت جدی قرار گیرد.