چهارشنبه 26 شهریور 1399
مدیر سایت
کانال تلگرامی ‌«رسانه‌های اصلاح‌طلب» با‌ اشاره به موضع‌گیری اخیر جوزف بایدن نوشت: او از ‌ترامپ خطرناک‌تر است.

گروه گزارش واکاوی: در حالی که برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب تلاش دارند ضمن تحریف مواضع دموکرات‌ها، از بایدن چهره‌ای مثبت به نفع ایران بتراشند، کانال مذکور نوشت: در بستر رابطه پُرتنش ایران با تیم ‌ترامپ، جو بایدن نامزد دموكرات‌ها در این انتخابات از راهكار متفاوتی در قبال ایران در صورت پیروزی سخن گفته است. در حالی كه ‌ترامپ با خروج یكجانبه از برجام، بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای و تنبیه كمپانی‌ها و نهادهای مالی غیرآمریكایی در صورت ارتباط با ایران عملاً از متحدان اروپایی‌اش فاصله گرفته و خود را در گوشه رینگ قرار داده، بایدن مبنای سیاست اعلامی خود در برابر ایران را تلاش برای بازگرداندن اجماع در پرونده ایران می‌داند.
جو بایدن كه در زمان حصول توافق هسته‌ای، جامه معاون باراك اوباما، رئیس‌جمهور وقت  آمریكا را بر تن داشت، اعلام كرده كه در صورت پیروزی به توافق هسته‌ای بازمی‌گردد. البته این بازگشت با پرانتزهایی همراه است. بایدن در  یادداشت خود از بازگشت به برجام سخن گفت اما این بازگشت را به اجرای كامل تعهدات فنی از سوی ایران منوط كرد. مسئله‌ای كه تهران به صراحت از آن با عنوان خط قرمز یاد كرده و تاكید دارد كه آمریكا به‌عنوان كشوری كه از پای میز مذاكره برخاست، باید به این میز بازگردد.
از سوی دیگر بایدن بازگشت به برجام را به منزله نقطه آغاز مذاكرات بیشتر برای اصلاح (تغییر) توافق برجام و تمدید بندهای مربوط به محدودیت فعالیت‌های هسته‌ای ایران می‌داند. نقطه‌نظری كه با مخالفت صریح ایران روبه‌رو شده و به‌عنوان نمونه محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه بارها به صراحت اعلام كرده كه برجام قابل مذاكره مجدد نیست.
از سوی دیگر بایدن درست مانند باراك اوباما راهكار مقابله با آنچه تهدیدهای ایران در منطقه خوانده را جلب اجماع بین‌المللی می‌داند. نكته‌ای كه برای دونالد ‌ترامپ از كوچك‌ترین اهمیتی برخوردار نبود و نتیجه آن نیز انزوای آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل در قبال ایران است.
این کانال اصلاح‌طلب در ادامه می‌افزاید: لازم به یاد‌آوری است در جریان انتخابات سال 2016 ایالات ‌متحده نیز برخی تحلیلگران خطر هیلاری كلینتون دموكرات را برای ایران بیش از دونالد ‌ترامپ جمهوری‌خواه می‌دانستند و اصلی‌ترین دلیل آنها نیز تأکید هیلاری كلینتون به چندجانبه‌گرایی در پرونده‌هایی نظیر ایران بود.
جو بایدن در این یادداشت به صراحت به شركای اروپایی‌ آمریكا كه از سیاست‌های یكجانبه ‌ترامپ در 4 سال گذشته به ستوه آمده‌اند، نوید می‌دهد كه در صورت راهیابی به كاخ سفید زمین بازی جمعی را برای مقابله با ایران مهیا می‌كند. این مسئله به خودی خود برای ایران كه در حال حاضر موفق به منزوی كردن تیم ‌ترامپ در صحنه‌های بین‌المللی شده از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.
جو بایدن در همین یادداشت تلاش كرده زمینه‌های همكاری با اروپا در مقابله با ایران را مشخص كند؛ از فعالیت‌های ایران در منطقه تا آزمایش‌های موشكی و ادعاهایی درخصوص نقض حقوق بشر در ایران. بایدن در صورت پیروزی در انتخابات، از بستر مین‌گذاری شده‌ای كه دونالد ‌ترامپ در 4 سال گذشته ساخته، برای مقابله با ایران استفاده خواهد كرد اما همان‌طور كه از تیتر یادداشت او برمی‌آید قرار است با پنبه سر ببرد و برخلاف سكاندار فعلی كاخ سفید، با تدبیر این كار را انجام خواهد داد.
یادآور می‌شود بایدن در یادداشت خود خبر داده بود «فشار حداکثری ‌ترامپ بر ایران شکست خورده و موجب انزوای آمریکا و نزدیکی ایران و چین و روسیه شده است». او در عین حال با اظهار دشمنی علیه ایران تصریح کرده بود «راه‌های زیرکانه‌تری هم برای فشار و سخت‌گیری علیه ایران وجود دارد».

منبع: کیهان