پنج شنبه 20 شهریور 1399
مدیر سایت
یک سال پس از سفر پُرسروصدا و بی‌خاصیت نخست‌وزیر ژاپن به ایران که به‌عنوان میانجی‌گری معروف شد، یک روزنامه ژاپنی فاش کرد پیشنهاد آبه شینزو در این سفر به ایران، مبادله نفت با غلات آمریکایی بوده است!!

گروه خبری واکاوی:

روزنامه کیودو ژاپن نوشت: نخست‌وزیر این کشور در سفر سال گذشته خود به ایران پیشنهاد مبادله نفت با غلات تولید آمریکا را داده بود.
این روزنامه ژاپنی به نقل از منابعی در دولت ژاپن نوشت: «آبه شینزو» در سفر ماه ژوئن سال 2019 به صورت رسمی به ایران این پیشنهاد را داد و تهران و واشنگتن در ابتدا واکنشی مثبت به این پیشنهاد داشته‌اند. به نوشته کیودو، پیشنهاد آبه این بود که ژاپن ذرت و سویا تولیدشده در آمریکا را با ارزش چندین میلیارد دلار پس از تأیید واشنگتن به ایران ارسال کند و در ازای آن نفت دریافت کند که در این صورت به‌دلیل عدم تراکنش پولی با تحریم‌های آمریکا نیز روبه‌رو نمی‌شد. بر اساس این گزارش، اما این پیشنهاد برای ترغیب ایران به مذاکره دوباره با آمریکا بود اما ایران بر لغو تحریم‌ها پیش از آغاز مذاکرات تأکید داشت.
منابع دولتی ژاپن به کیودو گفتند که علت این شکست افزون بر بی‌اعتمادی موجود در ایران نسبت به آمریکا، سیاست نامنسجم دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران بود که به شکست میانجی‌گری توکیو منجر شد.
بر این اساس، پیشنهاد آبه در سفر حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایران به ژاپن در دسامبر (آذرماه) همان سال نیز مطرح شد، اما مشخص شد که توکیو قادر به کاستن از شکاف میان تهران و واشنگتن نیست.
یک منبع در دولت ژاپن با اشاره به پیشنهاد مشابهی از سوی فرانسه برای ایجاد یک خط اعتباری 15 میلیارد دلاری برای ایران به کیودو گفت: هر دو پیشنهاد به خاطر عدم همکاری آمریکا به‌رغم چراغ سبز اولیه‌ای که این کشور نشان داد، با شکست روبه‌رو شد.


منبع: کیهان