یک شنبه 29 خرداد 1401
مدیر سایت
نشریه آمریکایی در گزارشی نوشت «هزینه‌های اقتصادی جنگ اوکراین، به طور جدی سیاست گذاران آمریکایی و دیگر کشورهای غربی را نگران کرده و اقتصاددانان، نگران رکود در سال آینده هستند». آتلانتیک می‌گوید ماه عسلِ رهبران اوکراین با غرب دوام نمی‌آورد، چرا که غرب از جنگ خسته شده است.

گروه خبری واکاوی: مجله آتلانتیک در تحلیل خود آورده است: جنگ اوکراین ماه‌ها به طول انجامیده و هیچ نشانه‌ای از توقف آن در دست نیست. با این حال، همان‌طور که استراتژیست انگلیسی، لارنس فریدمن می‌گوید: «می‌توانید خطوط کلی آنچه روسیه می‌خواهد را در سخنرانی پوتین در 9می ‌شناسایی کنید: حفاظت از کریمه و تضمینی برای این که اوکراین میزبان تسلیحات هسته‌ای در خاک خود نخواهد بود.» 

دور از انتظار است که اوکراین به هر گونه امتیاز ارضی تن دهد. بنابراین همچنان به متحدان غربی خود برای حمایت فشار می‌آورد. با این حال، آنچه اکنون اوکراین می‌خواهد، حمایتی است که نه تنها برای مقاومت در برابر پیشرفت‌های روسیه، بلکه برای پس گرفتن قلمرو و دوئل با توپخانه قدرتمند روسیه به آن نیاز دارد. دولت بایدن نسبت به ارائه این کمک‌ها بی‌میل است و به سختی می‌توان متصور بود که دیگر کشورها موضع بهتری بگیرند.
هزینه‌های اقتصادی جنگ، به طور جدی سیاست گذاران آمریکایی و دیگر کشورهای غربی را نگران کرده است.  تورم منطقه یورو به 8.1 درصد رسیده در حالی که در ایالات متحده، تورم به بالاترین حد چهار دهه اخیر رسیده است. اقتصاددانان برجسته نگران رکود در سال آینده هستند.
جنگ اوکراین با پیامدهای اقتصادی، آن زمینه را برای ظهور پوپولیست‌ها آماده می‌کند. انتخابات اخیر در کلمبیا، فرانسه، استرالیا و آلمان چالش‌های پیش روی هر دو حزب فعلی و جریان اصلی را نشان می‌دهد. به این ترتیب، مذاکرات اوکراین با حامیانش، سخت‌تر می‌شود. چه بسا اوکراین برای واگذاری برخی از مناطقش، تحت فشار قرار بگیرد. شکایت‌های رهبران غربی نیز افزایش می‌یابد.
گزارش نشریه آتلانتیک در حالی منتشر می‌شود که چند تن از مقامات اروپایی و همچنین جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در این اواخر چندین بار گفته‌اند « ممکن است اوکراین مجبور شود به عنوان بخشی از معامله از طریق مذاکره، زمینی را به روسیه بدهد».
منبع: کیهان